مشاركت زيمنس در ساخت هواپيماي هيبريدي

شركت هاي ايرباس، زيمنس و رولزرويس قصد دارند در يك همكاري سه جانبه يك هواپيماي هيبريدي ساخته و آن را تا سال 2020 ميلادي تكميل كنند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين هواپيماي هيبريدي جديدE-FanX نام دارد و قرار است به جاي موتور توربو فن (turbo fan) از موتورهاي برقي با ظرفيت 2 مگاوات كه ساخت شركت زيمنس است، بهره ببرد. براساس اعلام شركت ايرباس، قرار است نخستين فاز آزمايش هاي اين هواپيما از سال آينده ميلادي آغاز شود. در اين آزمايش ها، در ابتدا يكي از موتورهاي هواپيما با يك موتور برقي جايگزين مي شود و در صورت موفقيت، يكي ديگر از چهار موتور آن نيز با يك موتور برقي ديگر جايگزين مي شود. بدين ترتيب، يكي از مراحل مهم آزمايش و ساخت اين هواپيماي هيبريدي انجام خواهد گرفت. در اين همكاري سه جانبه، شركت هواپيماسازي ايرباس، سيستم كنترل، هدايت و همچنين باتري هاي اين هواپيما را تامين و توليد خواهد كرد، شركت زيمنس موتورهاي الكتريكي و برقي و همچنين ساير قطعات الكتريكي مورد نياز آن را تامين مي كند و در آخر، شركت رولز رويس نيز اقدام به توليد ژنراتور، موتورهاي بنزيني اين جت و تمامي قطعات مربوطه به منظور ادغام با موتورهاي الكتريكي خواهد كرد.
با طراحي و توليد هواپيماهاي برقي و هيبريدي، مي توان گفت كه تا حد زيادي، هم از آلودگي هوا و انتشار گازهاي گلخانه اي به جو كره زمين و هم از آلودگي صوتي بوجود آمده از تردد هواپيماهاي بنزيني غول پيكر كاسته مي شود.